Úvod do astrofyziky pro lidi ve spěchu.
Co má společného astrofyzika a Chuck Berry?
“The universe is under no obligation to make sense to you.”
Dnešní recenzi zahájím myšlenkovým cvičením.
Představte si Einsteina, jak sedí na paprsku světla a pohybuje se tudíž jeho rychlostí.
Divné, ale dobře?
Máte? Teď si představte, že se dívá do zrcátka.
Kde vzal zrcátko??
A teď mi povězte: uvidí se v něm?
To je to, co ho v téhle situaci zajímá???
Pokud máte trochu problém si takovou situaci představit, nezoufejte, já na tom byla stejně. Proto jsem raději uvedla své reakce, když mi tuto hypotézu kdysi předložil tehdejší učitel fyziky. Já a Einstein – náš vztah nebyl nikdy růžový. Přestože mě jeho teorie vždy fascinovaly, mé chápání obyčejného smrtelníka bylo vždy moc přízemní na to, abych jim řádně porozuměla. Tehdy jsem se smířila s tím, že tyto dveře mi zůstanou zavřené. Teorii jsem se naučila, fyziku vytáhla na dvojku a přísahala, že tím to pro mě končí. A teď tu sedím, vzpomínám na školní léta a dobrovolně píšu recenzi na knihu o astrofyzice, protože je to jedna z nejlepších věcí, kterou jsem letos četla. Life’s funny that way.
“After the laws of physics, everything else is opinion.”
Co vás pravděpodobně na první pohled zaujme, ba možná i zarazí, je to, jak je zmíněný titul útlý. Jen něco málo přes dvě stě stran. Na kratší víkendovou beletrii, jak se tak říká ideálka, ale je to dostatečný rozsah pro knihu o astrofyzice? Kupodivu ano. Samozřejmě, pokud máte ambice stát se jaderným fyzikem, zaměstnancem NASA nebo astronautem, asi raději sáhněte po obsáhlejším svazku. Ale pokud jste někdo, koho neopustila zvídavost dětských let a jste, jak název knihy napovídá, stále ve spěchu, je to trefa do černého.
Kniha je rozdělena do dvanácti kapitol, které vás ladně provedou od samotného počátku, kdy vesmír nebyl nic jiného než extrémně horké cosi (ano, pochytila jsem i odbornou terminologii), přes univerzálnost fyzikálních zákonů, fascinující systémy galaxií, záhadnou temnou hmotu, logiku periodické tabulky, Alberta Einsteina (jak jinak) až po mimozemský život. Zkrátka se vám dostane úvodu k jakémukoli aspektu astrofyziky, který vás zajímá.
“So dark matter is our frenemy. We have no clue what it is. It’s kind of annoying. But we desperately need it in our calculations to arrive at an accurate description of the universe.”
Ale to není všechno. Čeká na vás i plejáda faktů, které můžete dle libosti vytahovat na rodinných sešlostech, pracovních poradách nebo jen tak, když budete mít dlouhou chvíli se spolucestujícími v metru. Věděli jste například, že:
Poselství mimozemským civilizacím, které bylo vysláno na vesmírné sondě Voyager 1 obsahovalo zvuk lidského srdce, velrybí zpěv, Beethovenu skladbu a v neposlední řadě taky písně Chucka Berryho? Kdo by si nechtěl trsnout do rytmu Johny B. Goode, že?
Asteroid, který dopadl na Zemi před 65 miliony let a má na svědomí vyhlazení dinosaurů, vážil 10 biliónů tun? Pro představu, to je více než 99 miliónů kusů Eiffelovy věže – sama jsem to počítala! A kromě dinosaurů připravil o život 70 % veškeré fauny a flory.
První exoplaneta (planeta obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce) byla objevena teprve roku 1995, ale dnes už jich známe více než 3000? Výzkum postupuje mílovými kroky.
Jen malá ochutnávka, pro více neodolatelných vědomostních jednohubek si budete muset knihu přečíst sami.
Zároveň pokud nejste jen ve spěchu, ale spíš ve spěchu na druhou, tak vám mohu jen a jen doporučit poslech audioknihy. Kromě toho, že vám to umožní se vzdělávat během venčení psa, mytí nádobí, nebo nahazování omítky, vám také bude dělat společnost nádherně sametový hlas autora, díky kterému bude i astrofyzika znít jako román.
Nejspíš vás nepřekvapí, že odpověď na dilema o Einsteinovi na paprsku světla jsem v knize nenašla. Co víc, dokonce odcházím s ještě více otázkami, s novými neznámými a se spoustou myšlenek, které mi nedávají spát. Nasnadě je tedy poslední otázka: Proč něco takového číst? Odpověď je jednoduchá: Protože jsem díky všem těm otázkám znovu nalezla chuť objevovat. A o to konec konců jde. Není vždy nutné se dobrat odpovědi a vše pochopit, někdy stačí jen dál bádat a kousek po kousku objevovat. Jen tak. Protože to je to, co jako lidstvo děláme. A přesně to vás v knize čeká. Ať už jste vesmírem zběhlý mazák, nebo jako já, tu a tam zvědavě vzhlížíte ke hvězdám.