Prequel k fenomenální epické fantasy na sebe nedal dlouho čekat.
Draci a ukázkový worldbuilding z pera nadějné spisovatelky.
Po dlouhých čtyřech letech od vydání The Priory of the Orange Tree přichází Samantha Shannon s očekávaným prequelem A Day of Fallen Night. Nultá kniha Roots of Chaos navazuje na plánovanou sérii nepřímo, jen formou historických odkazů, které nemají charakter spoilerů. Nijak tedy nenaruší zážitek ze čtení, ať už se rozhodnete číst nejprve první díl, nebo prequel.
Sledujeme osudy tří silných ženských hrdinek. Glorian z rodu Berethnetů, které vyhovuje skrývat se ve stínu slávy své matky Sabran a jejího manžela krále severního Hróthu. Dále Tunuvu – Sestru z Převorství, která víc než padesát let trénovala zabíjení wyrmů, jejichž existenci, a tedy i potřebu celého Převorství, mnozí zpochybňují. A v neposlední řadě Dumai. Skromnou hrdinku žijící v chrámu na hoře Ipyeda. Je tedy logické, že mnoho sporů mezi postavami příběhu se opírá právě o kulturní a náboženské rozdíly dané výchovou a prostředím, ve kterém hrdinky vyrůstaly. Stejně jako v prvním díle nahlédneme svět i prostřednictvím mužského pohledu – Wulfova. I příběh bojovníka ve službách krále Severu prochází v knize významným charakterovým vývojem.
Děj se odehrává zhruba pět set let před první knihou a vrací se k největší historické události Smutku věků. V období Smutku věků došlo k znovupovstání obávaných wyrmů v čele s Bezejmenným, s nimiž v každé části světa bojovali jinými způsoby, aby nakonec ve finální bitvě spojili své síly i s draky z Východu a pokusili se čelit nebezpečí společně.
A Day of Fallen Night je skvěle napsaná epická fantasy. Navíc na 880 stranách představuje moderní témata feminismu, queer postav a také neskutečně dobře vybudovaný svět.
Jestli se ovšem kniha věnuje nějakému tématu výhradně, tak vztahu ženy a dítěte. Reflektuje tak mnohá současná společenská tabu, jakými jsou rozhodnutí nemít děti nebo třeba poporodní deprese. Zároveň rozebírá rodičovství z tradičnějších úhlů: ztráta potomka, dopad války či pandemie na rodinný život a další.
Ačkoliv jsou kapitoly pojmenované podle světových stran a není tedy hned jasné, čí pohled zrovna sledujeme, Samantha Shannon vykreslila charaktery postav tak, že stačilo prvních pár vět a měla jsem jasno, kdo je kdo. Bylo pro mě taky snadné se do hrdinek vcítit a oblíbit si je díky tomu, jak jediněčně se chovaly a přemýšlely. Po dočtení jsem měla pocit, jako bych se loučila se skutečnými přáteli, stejně tomu bylo i u první knihy. Proto doufám, že to není poslední kniha ze světa Roots of Chaos. Autorka se totiž nechala slyšet, že jeden díl psala tři roky. Na případné pokračování si tak budeme muset ještě počkat.
Ráda bych se závěrem vrátila k prvnímu tvrzení o tom, v jakém pořadí knihy číst. Autorka knihy série Roots of Chaos označuje jako samostatně fungující celky, ale já bych přesto doporučila číst je v pořadí v jakém vyšly. Tedy začít s The Priory of the Orange Tree a pokračovat k A Day of Fallen Night, a to z toho důvodu, že Priory má přehlednější úvod do děje, což by mohlo pomoct lepšímu chápání celého světa. Ale je to jen můj názor, chybu uděláte jen v případě, že si tuhle epickou fantasy necháte ujít úplně.